T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü Sivrihisar Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü Sivrihisar Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hemodiyaliz Servisi

Güncelleme Tarihi: 08/03/2021

A. Hemodiyaliz

Hastanemizde Hemodiyaliz;

Hemodiyaliz Merkezimiz tıbbi alt yapısı ve hastane içinde olması avantajı ile 7 makine ve yatak kapasitesi ile sizlere hizmet vermektedir. Hastalarımız kilo ve diet kontrolleri ile birlikte her ay düzenli olarak gereken laboratuvar tahlilleri yapılmakta ve sonuçlara uygun tedaviler düzenlenmektedir. Hastalar hepatit durumuna göre ayrı makinelerde diyalize alınmaktadır. Bütün sistemlerimiz kesintisiz güç kaynağı (UPS) ile beslenmektedir.

Diyaliz sırasında hastalarımıza kahvaltı şeklinde ara öğün verilmektedir.
Hastalarımız evlerinden özel araçlar ile alınıp diyaliz sonrası tekrar evlerine bırakılmaktadır.
Hemodiyaliz salonlarımızda klima, televizyon mevcut olup, hastalarımıza hijyenik bir ortam oluşturmak için üstün bir çaba sarf edilmektedi


Hemodiyaliz Hakkında;


Böbrek karnın arka bölgesinde bulunan 100-150 gram ağırlığında bir organdır. 9-12 cm uzunluğunda,4-5 cm eninde,3-5 cm kalınlığındadır. Normal kişilerde sağ ve solda olmak üzere iki adet böbrek bulunur. Toplumda yaklaşık bin kişinin bir tanesinde tek böbrek vardır. Tek böbrekli olmanın önemli bir sakıncası yoktur. Böbreklerimizin görevleri şöyle sıralanabilir:

  • Vücudumuzun su ve tuz dengesini sağlamak.
  • Vücudumuza aldığımız besin maddelerinden biri olan proteinin vücutta işlendikten sonra oluşan atıklarını(üre ve kreatinin) kandan uzaklaştırıp temizlemek.
  • Kan yapımını kontrol edip, kan eksikliğinde (anemi) kemik iliğini uyarıp kan yapımını arttırmak.
  • Kemiğin gelişimi için gerekli olan D vitaminini deride güneş ışığı ile etkilenmesinden sonra vücudun işine yarayacağı şekle sokmak.
  • Vücudumuzda üretilen bazı hormonların (insülin gibi) yıkımını gerçekleştirmek.

 

Hemodiyaliz Nedir ?

Diyaliz basit olarak yarı geçirgen bir zarla ayrılmış bir tarafında temizlenmesi gereken kanın, diğer tarafında ise diyaliz sıvısının bulunduğu iki odacıklı bir sistemdir. Hemodiyaliz vücut dışına alınan kanın makine aracılığıyla yapay bir filtreden (diyalizör) geçirilerek birikime uğrayan zararlı maddelerden ve fazla sıvıdan arındırılması ve sonra vücuda geri verilmesi işlemidir. Uygulama sırasında vücutta eksik olan bazı tuzlar da diyaliz sıvısından vücuda geçer. Hemodiyaliz uygulaması için kolda atardamar ile toplardamarın birleştirilmesi (fistül) ameliyatının yapılması gerekir. Fistül ameliyatından en az 3-4 hafta geçtikten sonra hemodiyaliz tedavisine başlanabilir. Acilen diyalize alınması gereken hastanın fistülü yok veya yeterince gelişmemişse, boyun veya kasıktaki toplardamarlardan birine kateter yerleştirilerek de hemodiyaliz uygulanabilir. Fistülün yeterli gelişmesine olanak tanımak ve kateter gereksinimini ortadan kaldırmak için, hemodiyalize aday hastalarda olası diyaliz zamanından birkaç ay önce fistül ameliyatının yapılması gerekir.

Hemodiyaliz Uygulamaları

Hemodiyaliz tedavisi hemodiyaliz merkezlerinde haftada 2 veya 3 gün uygulanır ve her tedavi seansı yaklaşık 4 saat sürer. Hemodiyaliz sırasında her defasında fistül olarak isimlendirilen damara biri vücuttan kanı temizlenmek üzere filtreye götüren, diğeri temizlenmiş kanın vücuda dönmesini sağlayan olmak üzere iki iğne yerleştirilir. Tedavi sırasında vücut dışına alınan kanın pıhtılaşmasını önlemek için kan sulandırıcı ilaçların uygulanması gerekir. Haftalık seans sayısı, seansın süresi, diyaliz sırasında kullanılacak filtre, diyaliz sıvısı hastanın bireysel özelliklerine göre tedavi ekibi tarafından ayarlanır.

Ünitemizde hedefler Avrupa Birliği kriterlerinin de üstüne çıkarak ülkemizde örnek gösterilecek sonuçlar elde etmektir. Hali hazırda ünitemizde tedavisi devam eden hastalardan alınan değerler Amerikan DQQI kriterleri olarak belirlenen diyaliz hastalarının daha iyi yaşam şartları için belirlenmiş ölçülerin üzerinde tespit edilmiş olup, ülkemizdeki ortalamaların çok üstündedir.

Her hastaya LCD ekranda uydu yayınlarını bireysel takibini sağlayan yayın sistemi, hastaneden eve evden hastaneye servis işlemleri hastane bünyesinde olması sebebiyle meydana gelebileceği düşünülen her türlü diyaliz dışı sağlık sorunları için konsültasyon sistemi ile psikolojik rehberlik ve danışma için psikiyatri uzmanı ve her hastaya göre düzenlenmesi gereken diyet için diyetisyen hizmet vermektedir.